Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Kocioł zgazowujący drewno – jak działa?

Kocioł zgazowujący drewno „produkuje” gaz drzewny, który następnie jest w nim spalany. Wykorzystuje zjawisko pirolizy, tzn. spala gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu.

Kocioł zgazowujący to najbardziej wydajny kocioł na drewno. Zgazowanie drewna zachodzi wewnątrz górnej komory kotła, następnie gaz drzewny przedostaje się przez warstwę żaru i w efekcie trafia do dyszy palnikowej gdzie mieszany jest z powietrzem. Mieszanina zapala się już w dyszy a dopala w ceramicznej komorze umieszczonej w dolnej części kotła (popielniku). Zgazowanie drewna odbywa się w jednej przestrzeni, a cały proces zgazowania zachodzi w pięciu strefach w zależności od temperatury.

Etapy produkcji gazu i spalania w kotle zgazowującym drewno:

kocioł zgazowujący

Proces zgazowania drewna

– Suszenie drewna – z paliwa uwalniana jest woda zawarta w drewnie.
– Zgazowanie (karbonizacja) – wzrasta temperatura suchego drewna, w związku z czym uwalnia się gaz.
– Utlenianie – zachodzi tutaj klasyczne spalania, podczas którego uwalnia się ciepło. W warstwie utleniania znajduje się już węgiel drzewny i dochodzi do łączenia doprowadzonego tlenu z węglem.
– Redukcja – w tej warstwie znajduje się tylko wyżarzony węgiel drzewny, w którym dochodzi do wyższego stopnia rozkładu smoły i redukcji tlenku węgla.

Kocioł zgazowujący – przybliżony skład chemiczny wyprodukowanego gazu drzewnego

– 47% azotu N
– 23% tlenku węgla CO
– 18% wodoru H2
– 10% dwutlenku węgla CO2
– 2% acetonu CH3COCH3

Właściwości gazu drzewnego

kocioł zgazowujący

fot. Viessmann

– wartość opałowa: ok. 4.61 – 5.86 MJ/m³
– granica wybuchowości: 4.5 – 35% (mieszanina z powietrzem)
– temperatura zapłonu: 560°C
– gęstość: 0.35 – 0.6 kg/m³
– charakterystyka: palna i wybuchowa mieszanina gazów, lżejsza od powietrza, koloru szarego o charakterystycznym zapachu, dzięki zawartości wodoru i metanu posiada dobre właściwości spalania.

Budujesz lub modernizujesz dom?  Poznaj koszty systemu grzewczego w oparciu o kocioł kondensacyjny lub inne produkty marki Viessmann. Wypełnij formularz a specjaliści naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. 



Tagi
kocioł na drewno / kocioł zgazowujący / kocioł zgazowujący drewno / zgazowanie drewna

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane