Ile zużywamy prądu?

Każdy powinien kontrolować koszty eksploatacji swojego domu. Może się bowiem okazać, że łatwo znajdziemy spore oszczędności i to bez kupowania czegokolwiek.

Ile zużywamy prądu

Jednym z wyciągaczy pieniędzy z naszego portfela jest prąd elektryczny. Do niedawna sądziłem, że chyba każdy wie, ile płaci za prąd. Jednak po zapoznaniu się z raportem Federacji Konsumentów: Jak zostać Prosumentem, okazało się, że byłem w błędzie.

W raporcie możemy przeczytać, że: 12% respondentów nie wie, ile płaci za energię elektryczną, a 49% „mniej więcej” wie, ile płaci. Pozostali respondenci, czyli 39% wiedzą dokładnie, ile płacą za energię elektryczną. Ponad połowa respondentów wie mniej więcej, ile zużywa energii elektrycznej (52%), a co czwarty wie dokładnie (25%). Pozostali nie wiedzą, ile zużywają prądu (23%).

Ile zużywamy prąduDlaczego warto kontrolować rachunki i zużycie prądu? Bo łatwo możemy zaoszczędzić zmieniając sprzedawcę prądu – łatwo to sprawdzić kalkulatorem Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który znajduje się na stronie: http://www.maszwybor.ure.gov.pl/ – bezpośredni link do: Cenowy energetyczny kalkulator internetowy: http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php

Na podstawie ilości zużywanej energii elektrycznej w domu dobiera się odpowiednią instalację fotowoltaiczną (PV). Uwzględnia się całkowite zużycie prądu w ciągu roku, czyli na potrzeby zasilania urządzeń RTV, AGD, oświetlenia oraz innych odbiorników – również ogrzewania, jeśli jest na prąd, np. grzejniki elektryczne, kotły elektryczne, elektryczne ogrzewanie podłogowe, czy pompa ciepła. 

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić:

moc instalacji PV = od 0,9 do 1,2 x zużycie prądu/jednostkowy uzysk energii z instalacji PV

Jednostkowy uzysk energii z instalacji PV: 900-1000 kWh/m2

Przykład:

Zużycie prądu w gospodarstwie domowym: 4 000 kWh/rok

Jednostkowy uzysk energii PV: 980 kWh/rok

Optymalna moc instalacji PV: między 3,7 a 4,9 kWp

(0,9 x 4 000 / 980 = 3,7 kWp; 1,2 x 4 000 / 980 = 4,9 kWp)

Wybrana instalacja, np: 4 kWp (produkcja prądu w ilości ok. 3 920 kWh/rok)

Jeśli nie wiemy, ile prądu zużywamy, projektant może zaproponować instalację PV o mocy 2 kWp, 4 kWp, 6 kWp lub jeszcze inną. Poszczególne źródła informacji o zużyciu prądu mogą znacznie różnić się między sobą. Na przykład…

Kalkulator URE: 5-osobowe gospodarstwo domowe: ok. 2 500 kWh/rok. Z ogrzewaniem elektrycznym: do 8 500 kWh/rok”.

EnergiaDirect.pl:

 • gospodarstwo 1-osobowe zużyje: od 800 do 1600 kWh
 • gospodarstwo 2-osobowe zużyje: od 1000 do 3100 kWh
 • gospodarstwo 3-osobowe zużyje; od 1200 do 3600 kWh
 • gospodarstwo 4-osobowe zużyje: od 1400 do 4700 kWh
 • gospodarstwo 5-osobowe zużyje: od 1700 do 5500 kWh

SMA – producent inwerterów (aplikacja: www.sunnydesignweb.com).

Gospodarstwo domowe – wybrane warianty:

 • 2 osoby dorosłe (1 pracuje na zmiany), 1 dziecko: 2 800 kWh/rok
 • 2 osoby dorosłe (1 pracuje zawodowo), 2 dzieci: 4 400 kWh/rok
 • 2 osoby dorosłe (1 pracuje zawodowo), 3 dzieci: 5 600 kWh/rok
 • 2 osoby dorosłe (obie pracują zawodowo), 2 dzieci: 3 600 kWh/rok
 • 2 osoby dorosłe (obie nie pracują zawodowo): 2 900 kWh/rok

Dlaczego ważne jest dokładna znajomość ilości zużywanego prądu w ciągu roku?

 • Za mała instalacja PV – to mniej darmowego prądu słonecznego i „niewielkie” obniżenie kosztów prądu w domu, to również tańsza instalacja, którą instalator „łatwiej sprzeda”.
 • Za duża instalacja PV – wyższe koszty inwestycji, konieczność odsprzedawania dużej ilości prądu słonecznego do sieci energetycznej.
 • Optymalnie dobrana do potrzeb instalacja PV – stosunkowo duże wykorzystanie darmowego prądu na własne potrzeby, co jest najbardziej opłacalne – największe oszczędności na rachunkach za prąd.