Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Drewno opałowe. Czy warto palić mokrym drewnem?

Drewno opałowe zapewnia jedne z najniższych kosztów ogrzewania i nie zanieczyszcza atmosfery. Jest produktem naturalnym, przyjaznym dla środowiska i łatwo dostępnym. Jaka powinna być wilgotność drewna opałowego?

Wartość energetyczna drewna opałowego w znacznym stopniu zależy od zawartości w nim wody. Im większa zawartość wody w drewnie, tym niższa jest jego wartość opałowa – czyli mniej ciepła uzyskamy ze spalenia jednostki drewna np. z 1 kg.
Podczas spalania drewna, zawarta w nim woda zmienia się w parę, czyli pochłania pewną ilość ciepła, którego nie możemy już wykorzystać.

drewno opałowe

Skład chemiczny drewna przy jego wilgotności 15%.

Drewno opałowe: wilgotność drewna a wartość opałowa

– Drewno opałowe o wilgotności do 20% – spala się najefektowniej i wytwarza najwięcej ciepła

– Drewno o wilgotności poniżej 25%, suszone w warunkach naturalnych – spalanie jest bardzo stabilne, ponieważ drewno jest równomiernie suche w całym swoim przekroju

– Drewno o wilgotności do 35%; na początku spalania jest więcej dymu, a ilość ciepła wyraźnie mniejsza.

– Drewno świeże, o wilgotności od 35 do 70% – spalając je tracimy znaczną ilość ciepła na schnięcie polan; w tym wypadku także najwięcej niedopalonych cząsteczek jest wyrzucanych wraz z parą przez komin.

Drewnem opałowym możemy palić w kotle jak i domowym kominku. Mokre drewno opałowe spala się powoli i w niskiej temperaturze, która sprzyja zwiększonej produkcji popiołu i szybkiemu zabrudzeniu szyby kominka. Dostarcza mniej ciepła, bo sporą jego część tracimy na wysuszenie drewna – odparowanie z niego wody. Powstaje dym, sadza i para wodna która może się skraplać i a kondensat będzie mieć odczyn kwaśny. Z kolei, sadza w połączeniu z wilgocią tworzy osadzającą się na ścianach komina maź smolistą (kreozot). Penetruje ona przez zaprawę cementową komina murowanego i pojawia się na jego zewnętrznych ścianach w postaci wykwitów.
Jeśli co jakiś czas mocno rozgrzejemy komin, paląc np. suchym drewnem, maź smolista może zmienić się w tzw. sadzę szklistą, której nawet kominiarz nie będzie mógł usunąć tradycyjnymi metodami czyszczenia kominów. Ten rodzaj sadzy jest szczególnie niebezpieczny, bo jest bardzo podatny na pożar, który zazwyczaj kończy się koniecznością wykonania generalnego remontu komina.

Jak sprawdzić wilgotność drewna opałowego?

– Masa drewna – drewno wilgotne jest cięższe od suchego.

– Barwa drewna – sezonowane drewno opałowe jest nieco ciemniejsze od świeżego tego samego gatunku; barwa drewna powinna być jednolita, ponieważ ciemne plamy mogą świadczyć o porażeniu przez grzyby rozkładające drewno, co powoduje zmniejszenie jego wartości opałowej.

– Spalanie drewna – jeżeli na próbę położymy kawałek drewna w palenisku, tak by z przodu widzieć przekrój poprzeczny i podczas spalania wydzielają się na czole szczapy krople wody lub para wodna, a drewno piszczy oraz gwiżdże przy spalaniu, to jego wilgotność jest zbyt wysoka i należy je dłużej suszyć.

– Pomiar wilgotności drewna – gdy chcemy mieć pewność, że drewno jest wystarczająco suche, powinniśmy poprosić sprzedawcę o określenie wilgotności drewna przy pomocy wilgotnościomierza; jeśli wyniki przekraczają graniczną wartość 20%, to lepiej by drewno było sezonowane jeszcze dłużej.

W artykule wykorzystano materiały z serwisu: drewno.pl

drewno opałowe - wilgotnościomierz do drewna

Wilgotnościomierz drewna

Tagi
drewno na opał / drewno opałowe / jakość drewna opałowego / mokre drewno / wilgotne drewno / wilgotność drewna

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć