Dobra instalacja ogrzewania domu?

Do ogrzewania domu kupujemy dobre kotły, pompy ciepła, grzejniki, dobre rury. Czy to oznacza, że nasza instalacja ogrzewania będzie pracować bez problemów? Niekoniecznie…

Dobre instalacja ogrzewania domu?

Każdy ma świadomość tego, że ogrzewanie domu wykonuje się na długie lata. Instalacja ogrzewania jest schowana i wszelkie naprawy w wykończonym domu mogą sprawić kłopoty mieszkańcom i drogo kosztować. Stosując wysokiej jakości materiały i urządzenia oczekujemy, że nasz dom będzie zawsze ciepły i nie będzie wyciągał pieniędzy z naszego portfela.

Często sprawdza się przysłowie, że: kto kupuje tanio, ten kupuje dwa razy. Na to, czy w święta będziemy mieć ciepło w domu mają wpływ wszystkie urządzenia i elementy instalacji, jak również jakość jej wykonania. A jak ma się coś zepsuć, to często psuje się w dni wolne od pracy, gdy ciężko ściągnąć serwisanta czy instalatora.

Przykład „oszczędności”

Przykład z życia wzięty – instalacja ogrzewania domu została wykonana z rur z tworzywa wysokiej jakości. Można powiedzieć, że to dobrze. Ale instalator postanowił poszukać oszczędności… Zamiast złączek systemowych, oferowanych przez producenta rury, zastosował znacznie tańsze innego producenta. Szybko okazało się, że były to tylko pozorne oszczędności, bo instalacja zaczęła cieknąć. Jak można się spodziewać, inwestor w pierwszej kolejności miał pretensję do producenta systemu. Dzwonił, pisał maile, żądając usunięcia „awarii”.

Do domu inwestora przyjechał przedstawiciel producenta i szybko ustali, co się stało. Oszczędności instalatora okazały się tylko pozorne, bo musiał wszystko wymieniać na odpowiednie elementy instalacji – to wszystko na swój koszt.  

Często w domowych instalacjach stosuje się rozdzielacze. Najtańsza wersja to kupić belkę rozdzielacza i osobno tani osprzęt, który ma być na nim zamontowany. Oczywiście, tani może oznaczać, że jego jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Instalacja ogrzewania bez problemów

Wybierzmy firmę-instalatora, który zna się na rzeczy, jest solidny i uczciwy – chociaż, nie jest łatwo taką znaleźć. Decydując się na system instalacyjny jednego producenta, wszystkie elementy potrzebne do jego wykonania powinny pochodzić od tego producenta. Najłatwiej uniknąć problemów i błędów stosując rozwiązania systemowe. Jeśli budujemy instalację na komponentach renomowanego producenta, a tacy stosują zwykle dobre materiały i zapewniają wysoką jakość urządzeń, warto sprawdzić, co oferuje w zakresie instalacji i jej wyposażenia. Na przykład…

System instalacyjny – najwięcej korzyści przyniesie zastosowanie jednego systemu do wszystkich instalacji w naszym domu, np. jedna rura z tworzywa do ogrzewania grzejnikowego, podłogowego, do ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz do cyrkulacji. Głównym elementem systemu jest rura – im lepsza, tym nasza instalacja ogrzewania będzie dłużej pracować i będzie mniej wrażliwa na uszkodzenia, jakie mogą wystąpić na placu budowy. Najczęściej stosowane są rury z polietylenu sieciowanego – im wyższy stopień usieciowania, tym lepiej. Najlepsze są rury z sieciowaniem oznaczonym literą „a” (przykładowe oznaczenie PEX-a), następnie „b” (np. PEX-b), i chyba najczęściej stosowane „c” (np. PEX-c). Warto porównać ceny rur i złączek, bo może okazać się, że u renomowanego producenta, dobra rura np. PEX-b, będzie tańsza niż słabsza u innego producenta – czyli PEX-c.     

Rozdzielacze – warto rozważyć zakup kompletnych rozdzielaczy z całym potrzebnym osprzętem, który jest odpowiednio dobrany i do siebie dopasowany; rozdzielacza są sprawdzane fabrycznie i gotowe do zamontowania oraz podłączenia. Jeśli dodatkowo rozdzielacz będzie wykonany ze stali nierdzewnej, to zyskamy na jego wysokiej jakości i trwałości, a i efekt wizualny będzie ciekawy i niestandardowy.

Rozdzielacze ze stali nierdzewnej Viessmann

Grupy pompowe – pozwalają uniknąć plątaniny rur, skracają czas pracy instalatora (tańsza robocizna). W jednym urządzeniu może znajdować się wszystko, co potrzebujemy, np. pompa, zawór mieszający z siłownikiem, zawór zwrotny, zawory odcinające, spustowe, termometry – wszystko od razu połączone ze sobą i schowane pod izolacją cieplną. Taką małą skrzynkę wystarczy powiesić na ścianie i połączyć do instalacji. Możemy w ten sposób uniknąć błędów instalatora związanych z dobraniem nieodpowiedniego osprzętu, błędami montażowymi, a dodatkowa korzyść to efektowna kotłownia, której wyposażenie zajmuje niewiele miejsca.    

Grupy pompowe Divicon firmy Viessmann

Instalacja ogrzewania – tańsza czy droższa oferta?

Porównując oferty kilku instalatorów zauważymy, że koszty kompletnej inwestycji mogą znacznie się różnić. Może to wynikać z jakości zastosowanych materiałów, ale i z przyjętych rozwiązań instalacji.

Wyższa cena zazwyczaj z czegoś wynika i warto dopytać dokładnie, co wchodzi w skład oferty, jakie rozwiązanie instalacji obejmuje i dlaczego właśnie takie powinniśmy wybrać.

Jeśli chcemy obniżyć koszty inwestycji, dobry instalator podpowie nam, jak to zrobić, bez znacznego uszczerbku na jakości i komforcie ogrzewania domu.