Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Dla kogo pompa ciepła?

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Przede wszystkim liczymy na to że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania i będzie pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ ceny tradycyjnych paliw szybko się zmieniają. Z roku na rok są coraz wyższe i trudno przewidzieć jaka będzie sytuacja w perspektywie najbliższych lat.

Dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane są z jego ogrzewaniem. Stosując tanie w eksploatacji źródło ciepła, takie jak pompy ciepła możemy zapewnić sobie niskie koszty jego ogrzewania przez nawet 50 lat.
Produkowane obecnie pompy ciepła są niezawodnym, oszczędnym i przyjaznym środowisku źródłem ciepła o zapewnionej przyszłości. W Szwajcarii już dzisiaj co trzeci dom wyposażony jest w pompę ciepła. Również w Polsce pompy ciepła z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników.

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu pompą ciepła?

– niższe koszty budowy domu – wybierając pompę ciepła nie potrzebujemy budować komina, magazynu opału

– nie musimy tracić czasu na szukanie paliwa o dobrej jakości za przystępną cenę – przy niektórych źródłach ciepła jest to zasadnicza kwestia wpływająca na trwałość kotła, jego awaryjność i koszt ogrzewania

– pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła i nie wymaga uciążliwej obsługi – sprowadza się ona jedynie do odpowiednich ustawień regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników

– szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych – realny czas zwrotu inwestycji wynosi 5 do 7 lat, w stosunku do kotłowni na olej opałowy, gaz płynny czy ogrzewania elektrycznego (grzejniki elektryczne)

– długa żywotność pompy ciepła – przy odpowiedniej instalacji nawet do 50 lat

– pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego – łatwo można uzyskać niskooprocentowany kredyt lub dofinansowanie na inwestycję proekologiczną, mimo, że pompa ciepła zasilana jest przez energią elektryczną, która w Polsce wytwarzana jest głównie ze spalania węgla. Jednak, aby uzyskać 1 kW ciepła z pompy ciepła trzeba spalić znacznie mniej węgla niż dla 1 kW z kotła/pieca elektrycznego lub, mniej niż w kotle węglowym.

– udział energii elektrycznej pochodzącej z biopaliw, energii słonecznej i wiatru systematycznie wzrasta – w przyszłości pompy ciepła będą zasilane wyłącznie energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii tzw. „zielonym prądem”.

Czy wiesz, że możesz zasilać pompę ciepła wyłączne prądem słonecznym produkowanym przez przydomową instalację fotowoltaiczną? – to niemal darmowe ogrzewanie! Instalacja fotowoltaiczna – maksymalne wykorzystanie prądu solarnego >

– pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku (wyjątkiem jest pompa ciepła powietrze/woda), może również współpracować z dodatkowymi urządzeniami– łatwo można podłączyć do instalacji np. kolektory słoneczne czy kominek z płaszczem wodnym. Pompa ciepła może również współpracować z kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe

– pompa ciepła oprócz ogrzewania może również chłodzić pomieszczenia w lecie podnosząc komfort w budynku – Darmowe chłodzenie domu w lecie >

– polityka państwa będzie coraz „bardziej przyjaźniejsza” dla powszechnego stosowania pomp ciepła – wzorem krajów europejskich i u nas należy się spodziewać bezzwrotnych dotacji wspomagających inwestycje i specjalne taryfy energii elektrycznej (niższe od obecnych) dla zasilania pomp ciepła.

pompa ciepła monoblokowa i split

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pompy ciepła mają wiele zalet ale i „wady” :

– odpowiednie ogrzewanie budynku – pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła, co oznacza że może ogrzać wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania do stosunkowo niskiej temperatury: 55, 65°C. To z kolei wymaga zastosowania przystosowanej do tego instalacji grzewczej, np. z ogrzewaniem podłogowym, ściennym.
W sprzedaży znajdziemy również urządzenia dedykowane do modernizowanych budynków, takie jak Vitocal 250-A z temperaturami zasilania do 70°C. Taka pompa sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku zmiany przestarzałego kotła na nowoczesne urządzanie grzewcze, bez konieczności wymiany istniejących grzejników w budynku.

– wyższa cena początkowa inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, która jednak stosunkowo szybko zwraca się.
Chociaż, jak dokładnie policzysz może okazać się, że całkowite koszty instalacji z pompą ciepła nie są o wiele większe od np. kotła gazowego czy zasilanego paliwem stałym.
Przeanalizowałem koszty. Wyceniłem kotłownię węglową i ogrzewanie oparte o pompę ciepła. Nowoczesna kotłownia węglowa nie była dużo tańsza od pompy.
Za kotłownię opartą na kotle węglowym dwukomorowym z podajnikami musiałbym zapłacić ok. 27 000 zł, a za instalację z pompą ciepła Viessmann ok. 33 000 zł. Różnica to mój wkład w ekologię i kupienie sobie komfortu związanego z bezobsługowością. Zresztą dzięki temu, że zrezygnowałem z kotłowni nie muszę martwić się o składowanie paliwa oraz mam większy garaż”. Więcej w: Dom przemyślany w detalach >

Pompa ciepła – dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Pompy ciepła stosuje się w nowych jak i modernizowanych budynkach. Szczególnie polecane są jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym czy gazem płynnym, przede wszystkim ze względu na dużo niższe koszty ogrzewania. Pompa ciepła będzie również godną uwagi alternatywą dla gazu ziemnego przy kosztownym wykonaniu przyłącza gazu do budynku. Jest idealnym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Im budynek będzie „cieplejszy”, tym niższe będą koszty jego ogrzewania i tańsza inwestycja.

Korzystna współpraca

Pompa ciepła należy do niskotemperaturowych źródeł ciepła i instalacja grzewcza w budynku powinna być do tego przystosowana. Im temperatura wody grzewczej będzie niższa, tym pompa ciepła będzie pracować oszczędniej – zużyje mniej energii elektrycznej.
Nowy budynek, który będzie ogrzewany pompą ciepła powinien być wyposażony w ogrzewanie podłogowe lub ścienne. W najzimniejsze dni do zapewnienia wymaganej temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach powinna wystarczyć woda grzewcza o temperaturze 35-40°C. Ogrzewanie podłogowe ma tą przewagę nad innymi systemami, że jego duża bezwładność cieplna pozwala na dłuższe przerwy w pracy pompy ciepła bez obniżenia komfortu w ogrzewanych pomieszczeniach.
Standardowo pompa ciepła może również pracować w instalacji z grzejnikami, jednak zaprojektowanymi na stosunkowo niską temperaturę wody grzewczej na zasilaniu np. 50-60°C. Należy liczyć się z tym że grzejniki o tak niskiej temperaturze wody grzewczej będą duże lub trzeba będzie zastosować kilka na jedno pomieszczenie.

Pompa ciepła w modernizowanych budynkach

Również w budynkach modernizowanych, które zostały ocieplone, można zastosować pompę ciepła. Ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana okien itp., powoduje że zapotrzebowanie na ciepło budynku i poszczególnych pomieszczeń zmniejszy się – tym samym woda grzewcza zasilająca istniejące grzejniki (stare) może być niższa np. 55°C. Pozwala to na zastosowanie pompy ciepła bez konieczności wymiany grzejników.
Decydując się na pompę ciepła nie musimy rezygnować z obecnego ogrzewania kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe – pompa może współpracować z istniejącym źródłem ciepła. Instalacja może być tak zaprojektowana, że w pierwszej kolejności wykorzystywane będzie tańsze źródło ciepła a cała instalacja będzie pracować automatycznie.

Kocioł węglowy, olejowy, powietrzna pompa ciepła – historia modernizacji ogrzewania w 43 letnim domu: Nowoczesny stary dom >

Sam sprawdź, czy pompa ciepła jest dla ciebie – przykładowe obliczenia kosztów inwestycji różnymi sposobami ogrzewania domu: Sprawdź, czy pompa ciepła jest dla Ciebie >

Tagi
dla kogo pompa ciepła / koszty ogrzewania / ogrzewanie / pompa ciepła / pompa ciepła wady / pompa ciepła zalety / źródło ciepła

Artykuły powiązane

Pompy ciepła Pompa ciepła – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia będzie zależał między innymi od tego skąd pompa ciepła będzie pobierać ciepło: z gruntu (typ solnaka/woda), wody […]

Pompy ciepła Pompa ciepła – pewne i niedrogie ogrzewanie

Dlaczego dokonując wyboru systemu grzewczego warto wziąć pod uwagę pompę ciepła? Argumenty, które mogą przemówić za jej wyborem są następujące: […]

Pompy ciepła Pompa ciepła – zasada działania instalacji

Instalację z pompą ciepła można rozwiązać na wiele sposobów. W zależności od tego jaka pompa ciepła jest zastosowana, od sposobu […]

Pompy ciepła Pompa ciepła = niskie rachunki

Rozmowa na temat pomp ciepła z Prezesem firmy Viessmann, panem Sebastianem Walerysiakiem.

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane