Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika / Pompy ciepła

Darmowe chłodzenie domu w lecie

Zmiany klimatyczne oraz coraz wyższe oczekiwania mieszkańców pod względem komfortu powodują, że w gorące letnie dni wzrasta popularność systemów klimatyzacyjnych. W zależności od sposobu użytkowania klimatyzatorów mogą one generować całkiem spore zużycie energii elektrycznej, co oczywiście przekłada się na wzrost kosztów eksploatacji budynku.

Można powiedzieć, że im cieplejszy dom, tym gorzej. Dobra izolacja termiczna przegród zewnętrznych chroni budynek przed stratami ciepła zimą, ale w lecie utrudnia odprowadzanie wewnętrznych zysków ciepła na zewnątrz budynku (zyski ciepła np. od osób, urządzeń elektrycznych, itd.). Co więcej, przy dużych przeszkleniach chwilowe wysokie zyski ciepła od nasłonecznienia znacznie pogarszają komfort cieplny w pomieszczeniach. W związku z tym coraz większe znaczenie zyskują systemy dostarczające energię chłodniczą, w odpowiedniej ilości i przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej.

Szczególnie opłacalne jest wykorzystanie instalacji PV do chłodzenia budynku. W okresie letnim instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej energii elektrycznej. Jednocześnie występuje największe zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczeń w budynku. Tutaj również doskonale sprawdzają się pompy ciepła, które zasilane prądem słonecznym mogą chłodzić dom niemal za darmo. Wykorzystują do chłodzenia niską temperaturę gruntu (tzw. chłodzenie naturalne) lub przełączają się na tryb chłodzenia (chłodzenie aktywne). Optymalnym rozwiązaniem może być zastosowanie pompy ciepła, która naturalnie chłodzi budynek. Jeśli skuteczność chłodzenia będzie niewystarczająca, wówczas pompa ciepła przejdzie na tryb chłodzenia aktywnego. To wszystko wykorzystując darmowy prąd słoneczny.

Darmowe chłodzenie domu w lecie

Chłodzenie poszczególnych pomieszczeń można łatwo zrealizować wykorzystując do tego instalację ogrzewania płaszczyznowego, np. ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe. W domach jednorodzinnych najbardziej rozpowszechnione jest ogrzewanie podłogowe, które nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o chłodzenie. Chłód dostarczany jest od podłogi i utrzymuje się przy jej powierzchni. Jednak powietrze nawiewane do pomieszczeń przez system rekuperacji wymusza ruch powietrza w pomieszczeniach, dzięki temu znacznie wzrasta skuteczność chłodzenia podłogowego.

W systemach energetycznych przyszłości produkcja energii elektrycznej, ciepła i chłodu będą ze sobą bardzo silnie związane. Ważne ich elementy, to efektywność energetyczna, magazynowanie energii oraz inteligentne sieci przesyłowe. Wszystkie powinny tworzyć jeden, współpracujący ze sobą system, który wzajemnie uzupełnia się dla maksymalnego wykorzystania darmowej energii środowiska naturalnego.

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane