Czym ocieplić dach?

Najczęściej dach ocieplamy styropianem lub wełną mineralną. „Walka” między tymi dwoma materiałami trwa od bardzo dawno. Jednak na rynku są także inne, mniej popularne, materiały, które doskonale nadają się do tego celu.

Czym ocieplić dach

Nie ma materiałów idealnych. Każdy ma zarówno zalety, jak i wady. Każdy ma także swoich przeciwników, jak i zwolenników. Warto jednak zapoznać się z właściwościami materiałów izolacyjnych oferowanych przez producentów, aby wybrać odpowiedni dla ocieplenia swojego domu.

Ocieplenie dachu wełną mineralną

Najczęściej do ocieplenia połaci dachowych wybierana jest wełna mineralna szklana lub skalna w postaci płyt lub mat (maty są nieco cięższe od płyt). Gęstość mat nie przekracza  zazwyczaj 25 kg/m3, są więc lżejsze od płyt. Natomiast płyty z uwagi na swój większy ciężar są bardziej sztywne i w związku z tym łatwiejsze do układania. Wełna mineralna ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną (współczynnik λ = 0,032-0,045 W/(m·K)) oraz dużą zdolność do przepuszczania pary wodnej. Oprócz tego jest sprężysta, co pozwala za jej pomocą szczelnie wypełnić przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Zaletą wełny jest także to, że jest niepalna – w razie pożaru chroni drewnianą konstrukcję dachu przed ogniem. Wybierając wełnę mineralną, kupmy taką o dużej sprężystości, średnio twardą o gęstości 20-45 kg/m3.

Ocieplenie dachu styropianem

Pomieszczenia pod skosami możemy ocieplić płytami ze sprężystego styropianu. Dzięki fabrycznie wykonanym nacięciom sprężynują i doskonale wypełniają przestrzenie między krokwiami. Dostępne są także płyty z grafitowego styropianu, który ma lepszą izolacyjność niż biały styropian – λ na poziomie 0,032-0,033 W/(m·K). Styropian w porównaniu z wełną mineralną jest dużo lżejszy oraz łatwiejszy w montażu. Poza tym nie pyli. Jest również bardziej wytrzymały i odporny na zniszczenia. Natomiast jest palny. W przeciwieństwie do wełny mineralnej stanowi duże zagrożenia w czasie pożaru. Styropian ma także gorsze właściwości tłumienia hałasu. Nie wchłania i nie przepuszcza wody, co w przypadku poddasza ma duże znaczenie. Styropian jest dobrym rozwiązaniem, gdy mamy nieużytkowe poddasze i betonowy strop nad ostatnią kondygnacją. W przypadku drewnianego stropu można zastosować strzępki z wełny mineralnej lub granulat styropianowy. Styropian jest tańszy niż wełna mineralna.

Inne materiały ociepleniowe

Polistyren ekstrudowany. Płyty z tego materiału są twarde, mają świetną izolacyjność termiczną i nie chłoną wody. Najkorzystniej stosować je jako ocieplenie nakrokwiowe, układane pod pokryciem. Płytami z polistyrenu można także ocieplać krokwie od spodu, jednak obniża to pomieszczenie o kilka centymetrów.

Poliuretan PIR. To produkt o właściwościach zbliżonych do polistyrenu ekstrudowanego, ale charakteryzujący się jeszcze lepszą izolacyjnością cieplną. Można go więc układać cieńszą warstwą. Płyty poliuretanowe stosuje się do ocieplania nakrokwiowego, międzykrokwiowego lub podkrokwiowego.

Pianka PUR. Natryśnięta natychmiast pęcznieje i utwardza się ściśle przylegając do podłoża i wchodząc we wszystkie szczeliny, przy tym nie ulega zjawisku osuwania się/filcowania. Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i stanowi wygłuszenie. Pianka nie nasiąka wodą, stanowi świetną izolację cieplną – współczynnik przewodnictwa cieplnego pianki PUR wynosi 0,020-0,023 W/(m·K). Poza tym niewielka grubość warstwy izolacyjnej z pianki PUR daje znaczną oszczędność przestrzeni i ilości materiałów, co obniża koszty budowy.