Ciepła woda użytkowa – ile jej potrzebujemy?

W zależności od tego jak duża ilość ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) jest nam potrzebna w domu lub mieszkaniu wybierzemy odpowiedni sposób jej przygotowania. Wodę użytkową może ogrzewać np. kocioł 2-funkcyjny przepływowy, 1-funkcyjny z podgrzewaczem (zbiornikiem) o pojemności 120, 150 l lub większej lub też kocioł z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

W domach jednorodzinnych ciepła woda użytkowa pobierana jest w krótkim okresie czasu, po którym możliwe jest jej ponowne ogrzewanie w podgrzewaczu/zasobniku. W krótkim okresie, np. w ciągu np. 10 minut musi być dostępna wymagana ilość ciepłej wody użytkowej, aby możliwe było jednoczesne korzystanie z dwóch punktów poboru (np. dwóch kranów).

Potrzebna ilość ciepłej wody użytkowej będzie zależeć od:
– liczby mieszkańców i ich przyzwyczajeń np. kąpiel pod prysznicem przez 5 czy 20 minut
– zastosowanych punktów poboru, np. wanna o pojemności 140 litrów lub 200 litrów
– wymaganej temperatury ciepłej wody użytkowej
– liczby łazienek i sposobu korzystania z nich

Typowe czasy poboru i ilość c.w.u. dla różnych przyborów sanitarnych.  1) kabina natryskowa z baterią mieszającą i dwoma natryskami bocznymi

Typowe czasy poboru i ilość c.w.u. dla różnych przyborów sanitarnych.
1) kabina natryskowa z baterią mieszającą i dwoma natryskami bocznymi

Tab. 2

 

Ciepła woda użytkowa – przykładowe zapotrzebowanie

Jeśli przyjmiemy, że w ciągu 10 minut napełniamy wannę o pojemności 140 l i jednocześnie używany będzie natrysk w drugiej łazience, dla którego potrzebujemy ok. 30 l c.w.u., to w ciągu tych 10 minut kocioł lub kocioł i podgrzewacz musi dostarczyć łącznie 170 l ciepłej wody użytkowej o wymaganej temperaturze.