Kotły

fot. Viessmann
22.09.2015 13:20

Kocioł kondensacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Decydując się na montaż lub wymianę kotła gazowego na nowy, warto rozważyć wybór urządzenia kondensacyjnego. Kocioł kondensacyjny jest energooszczędny i bezobsługowy. Technika kondensacji zwiększa efektywność urządzenia gazowego, obniża koszty eksploatacji i zmniejsza obciążenie środowiska naturalnego szkodliwymi substancjami.

fot. Viessmann
7.08.2015 22:26

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Zarówno kocioł tradycyjny (niekondensacyjny) jak i kocioł kondensacyjny są urządzeniami, które ogrzewają budynek oraz wodę użytkową. Podobnie jak tradycyjne, kotły kondensacyjne mogą ogrzewać wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku do wysokiej temperatury np. 80°C, oferowane są jako jedno- i dwu-funkcyjne oraz z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

fot. Viessmann
27.07.2015 13:08

Wymiana kotła tradycyjnego na kondensacyjny

Kotły kondensacyjne, podobnie jak tradycyjne, mogą ogrzewać wodę zasilającą ogrzewanie domu nawet do temperatury 80°C. Pod tym względem mogą zastąpić praktycznie każdy starszy lub kilkuletni kocioł gazowy. Tak wiec, wymiana kotła na nowy kondensacyjny nie wymaga przerabiania istniejącej instalacji grzejnikowej. Chyba że jest to konieczne ze względu na wiek i kiepski stan instalacji.

fot. Viessmann
27.07.2015 13:03

Sprawność kotła kondensacyjnego – czy faktycznie przekracza 100%?

Sprawność kotła kondensacyjnego jest bardzo wysoka. Jednak żadne urządzenie osiąga sprawności ponad 100%. Skąd więc biorą się wartości przekraczające 100%?

fot. Viessmann
27.07.2015 11:23

Palnik kotła – czym jest palnik modulowany?

Palnik jest jednym z głównych elementów kotła. Przygotowuje mieszankę paliwa i powietrza, która następnie spalana jest w kotle. Palnik kotła reguluje też moc grzewczą z jaką pracuje kocioł, zwiększając lub zmniejszając ilość paliwa.

fot. Viessmann
27.07.2015 11:00

Olejowe kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne kojarzone są gównie z kotłami gazowymi. Ale, również kotły olejowe, dzięki wykorzystaniu dodatkowej ilości ciepła ze spalin (kondensacja), mogą pracować z wysoką sprawnością obniżając koszty ogrzewania. Olejowe kotły kondensacyjne – co warto o nich wiedzieć?

fot. Viessmann
22.07.2015 19:28

Jaki kocioł wybrać – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Zarówno kocioł jednofunkcyjny jak i kocioł dwufunkcyjny służy do ogrzewania budynku (centralnego ogrzewania, potocznie: c.o.) i ogrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Oba urządzenia różnią się jednak sposobem ogrzewania c.w.u. i jej dostępną ilością (wydajnością).

fot. Viessmann
22.07.2015 19:06

Kotły grzewcze – jakie urządzenia mamy do wyboru?

Kotły grzewcze są urządzeniami, które zamieniają energię zawartą w paliwie lub energię elektryczną na ciepło. Wytworzone ciepło przekazywane jest następnie wodzie grzewczej zasilającej instalację centralnego ogrzewania budynku, ogrzewania wody użytkowej, wody w basenach kąpielowych i do procesów technologicznych.

fot. Fotolia.com
22.07.2015 18:11

Jaką wydajność ciepłej wody użytkowej ma kocioł?

W zależności od sposobu ogrzewania c.w.u spotkamy się z pojęciami określającymi jej dostępną ilość: wydajność ciepłej wody użytkowej stała i wydajność początkowa 10-cio minutowa (tzw. krótkotrwała).

fot. Viessmann
21.07.2015 11:46

Jak działa kocioł zgazowujący drewno?

Kocioł zgazowujący drewno „produkuje” gaz drzewny, który następnie jest w nim spalany. Wykorzystuje zjawisko pirolizy, tzn. spala gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu.

Zobacz nas Facebook Facebook Google + Google +Twitter Twitter